Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak powstają figurki kolekcjonerskie

73 115  
188   11  
Pamiętacie figurki Vadera, szturmowców i Luka Skywalkera, które można było kupić w latach 80.? To był prawdziwy szał, każdy chciał mieć chociaż jedną, a nie było łatwo je zdobyć. Wiecie, że George Lukas zarobił na nich więcej niż na samym filmie?

Figurki kolekcjonerskie to specyficzne zabawki zaprojektowane na podobieństwo bohaterów znanych nam z rozmaitych gier i filmów. Figurki mogą przedstawiać najróżniejsze pozy i często znajdziemy dołączone do nich akcesoria takie jak ubrania, narzędzia, broń czy pojazdy. Takie figurki powstają poprzez łączenie specjalnie uformowanych kawałków plastiku, które bazują na wykonanej ręcznie rzeźbie.


A teraz trochę historii...

Wszystko zaczęło się w 1964 roku, kiedy to firma Hasbro postanowiła wypuścić serię zabawkowych żołnierzy G.I. Joe. Zasadniczo były one bardzo podobne do lalek firmy Mattel (znanych pod marką Barbie od 5 lat), jednak te były przeznaczone dla chłopców i miały więcej ruchomych elementów. Dwa lata później, po sukcesie związanym ze sprzedażą wojskowych figurek, firma stworzyła serię Captain Action, w której mogliśmy znaleźć takich bohaterów jak Kapitan Ameryka, Batman czy Superman. Kolejny na rynku był Twentieth Century Fox, który podjął decyzję o stworzeniu serii figurek ze Star Wars. Figurki wyszły poza panujący wówczas kanon - miały zaledwie 9,5 cm, podczas gdy standardem były figurki 20-30 cm. Trend się przyjął i wkrótce rynek został zalany przez malutkie figurki przedstawiające bohaterów każdego będącego na topie sitcomu czy filmu.

O powstawaniu słów kilka...

Proces powstawania zaczyna się od wyboru bohatera, którego trzeba narysować z zachowaniem właściwych proporcji.

making02

 

 
Następnie do pracy przystępuje rzeźbiarz, który tworzy prototyp. Tworzenie rzeźby zaczyna się od uplecenia szkieletu z kilku aluminiowych drucików. To właśnie na nich osadzimy całą rzeźbę. Najczęściej robi się to przy pomocy specjalnej glinki, którą w trakcie rzeźbienia delikatnie podgrzewamy. Dzięki temu robi się twardsza, a rzeźbiarz, używając różnych narzędzi, próbuje osiągnąć pożądany efekt końcowy.

hpm_0000_0006_0_img0004

Jednym z najtrudniejszych do stworzenia elementów jest głowa, dlatego najczęściej robi się ją osobno, dbając o wszystkie szczegóły, a dopiero później osadza na reszcie ciała.

howto10

howto3

howto2

Kolejnym etapem jest stworzenie plastikowych replik, które zostaną wykorzystane do produkcji. Cała idea polega na tym, aby rozłożyć figurkę na poszczególne kawałki, które później złożymy w całość. Proces ten trwa bardzo długo, ponieważ plastikowe części produkowane są na ogół w Azji i zajmuje to kilka miesięcy.

making03


Po otrzymaniu części następuje ich malowanie i składanie przy pomocy specjalnego kleju. Często dodaje się do nich różnego rodzaju akcesoria, takie jak kostiumy, gadżety czy broń. Wiele firm (np. Hasbro) używa tego procesu do zadbania o każdy, nawet najmniejszy szczegół bez tworzenia presji czasu na pracownikach (mają go tyle, ile potrzebują).

making04 making08

making09

making10

Po całym procesie produkcji figurka jest odpowiednio pakowana w pudełko, którym najczęściej jest teksturowa karta + plastikowa, przeźroczysta obudowa z przodu. To właśnie w takiej formie możesz ją kupić.

W Polsce w sprzedaży tego typu figurek specjalizuje się sklep AliensGroup, który w najbliższych konkursach rozda dla  was kilkanaście z nich. Także te z Gwiezdnych Wojen.

Źródła: 12


Oglądany: 73115x | Komentarzy: 11 | Okejek: 188 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało