Szukaj Pokaż menu

Cyckopedia obrazkowa: Underboob XV

59 117  
358   3  
Aby zapamiętać pojęcie "underboob", należy jak najczęściej utrwalać wiadomości.

Zapomniane wynalazki, które mogły zmienić świat... a może celowo zdławiona rewolucja?

208 053  
389   182  
Kiedy na rynek wprowadza się nowe technologie? Wtedy, kiedy poprzednie zdążą na siebie zarobić. Czasem oznacza to, że naprawdę genialne projekty nigdy nie wychodzą na światło dzienne.

Oto do czego zdolne były kobiety w pogoni za pięknem

287 238  
409   48  
Kobiece piękno to potężne narzędzie pozwalające wiele osiągnąć i łatwiej żyć. Nic dziwnego, że kobiety zawsze starały się trzymać rękę na pulsie i dostosowywać do panujących kanonów piękna za wszelką cenę, nawet za cenę własnego zdrowia.

#1. Wysokie czoło

Renesans był okresem wielkich politycznych, naukowych i artystycznych odkryć. Właśnie wtedy uważano wysokie czoło za coś bardzo ładnego. Zdarzało się, że kobiety obdarzone niskim czołem wyrywały sobie włosy na przedniej części głowy, a nawet stosowały pewne środki chemiczne do depilacji, np. mieszankę octu, niegaszonego wapna i zwierzęcych fekaliów. Jak łatwo się domyślić, taka terapia często prowadziła do szpecących blizn.

#2. Ultrawąska talia


W czasach panowania królowy Elżbiety I Tudor w modzie była bardzo wąska talia, ale nie należy tego mylić z byciem chudą jak niektóre współczesne nam modelki. Chodziło o to, by podkreślić obfity biust i biodra. Taki efekt osiągano za pomocą gorsetów i staników. Zdarzało się, że zawiązywano je tak mocno, że kobiety traciły przytomność z niedotlenienia. Niektóre przypadki kończyły się nawet złamaniem żeber.

#3. Cera biała jak śmierć


W odróżnieniu od panującego obecnie kultu opalonego ciała, dawniej za ideał uważano cerę jasną. Zaczęło się to w VI wieku, kiedy kobiety o najjaśniejszej karnacji cieszyły się opinią najpiękniejszych. Osoby o ciemniejszej skórze znów musiały sobie jakoś radzić, np. upuszczały sobie krew. Taka tendencja utrzymywała się także w wieku XVIII. Cechą szczególną bogatych kobiet była ich cera w kolorze kredy, gdyż sygnalizowało to wszystkim wokół, że posiadaczka takiej cery nie pracuje w polu i nie należy do niższych warstw społeczeństwa.

#4. Małe stopy


W czasach panowania chińskiej dynastii Tang szczególnie ceniono kobiety o małych stopach. Wywołało to jedną z najgorszych praktyk w historii ludzkości – starano się zatrzymać rozwój stóp dziewczynek w wieku czterech lat za pomocą łamania im palców u nóg i ciasnego obwiązywania stóp tkaniną. Metoda była jak najbardziej skuteczna, ale przez to wiele dorosłych kobiet miało zdeformowane nogi.

#5. Czarne zęby


Dzisiaj jesteśmy w stanie wydać kilka miesięcznych wypłat, by zafundować sobie śnieżnobiały uśmiech i nawet do głowy nam nie przyjdzie, że kiedyś za ideał piękna uważano czarne zęby. W japońskiej Epoce Meiji (XIX-XX wiek) zamężne kobiety farbowały swoje zęby sadzą oraz mieszanką żelaza i sumaka (rodzaj rośliny). Czarny uśmiech był oznaką elegancji i dojrzałości.

#6. Wysokie fryzury


Włosy od wieków łączono z kobiecością i pięknem. W każdej bajce królewna musi mieć długie włosy, inaczej nie byłaby królewną. W epoce wiktoriańskiej panowała moda na wysokie fryzury. Osiągano je dzięki perukom wykonanym z drewnianych ram. Do tej konstrukcji za pomocą słoniny przyklejano ludzkie włosy. Ten naturalny klej często przyciągał różne gryzonie, które uwielbiały „osiedlać się” w perukach.

#7. Szczuplutkie i pełniejsze


Waga i figura to może najważniejsze kryteria oceny kobiecej urody. Jednak pojęcie idealnej wagi zmieniało się na przestrzeni wieków – na przełomie XIV i XV stulecia wielbiono kobiety z większą ilością ciałka, nawet na granicy nadwagi. W latach 20. XX wieku nastała moda na bycie skrajnie szczupłą. Czas II wojny światowej przywraca równowagę i ideał kobiecej urody jest ani za gruby, ani za szczupły. Jednak już w latach 60. do łask powraca figura niezwykle szczupła, wręcz chuda. Wielką zasługę w tym miała angielska modelka Twiggy Lawson.

#8. Duże oczy


Oczy często uważa się za najważniejszy element twarzy i jednocześnie taki, który ciężko jest zmodyfikować. Jednak dawniej radzono sobie i z tym problemem. W starożytnym Egipcie kobiety stosowały siarczek antymonu, by ich oczy się błyszczały, a w XVI wieku wcierały sobie trującą psiankę, co miało rozszerzyć im źrenice. Obie metody sprzyjały ślepocie, ale uroda wymaga poświęceń… Uważa się, że pociąg do dużych oczu jest instynktowny – dzieci, które wymagają uwagi i miłości mają duże oczy, a mężczyźni po prostu nie mogą się oprzeć kobietom z takimi „dziecięcymi” oczami.

#9. Westernizacja


To najstraszniejsza tendencja w Azji ostatnich lat. Obejmuje ona szereg metod, dzięki którym tamtejsze kobiety mają bardziej odpowiadać zachodniemu typowi urody, a jak wiadomo, Zachód narzuca bardzo srogie wymagania – np. wspomniane duże oczy i średni wzrost. Azjatyckie kobiety są gotowe na wiele poświęceń, w tym daleko idące operacje powiek lub barwienie skóry.
409
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zapomniane wynalazki, które mogły zmienić świat... a może celowo zdławiona rewolucja?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Aktywiszcze u lekarza
Przejdź do artykułu 7 starych, ale wciąż skutecznych sposobów na oszukanie naiwniaków
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – ​Gwiazda filmów dla dorosłych zdradziła, ile zarabiała za jedną scenę, kiedy była numerem jeden w branży
Przejdź do artykułu Demotywatory DLI - Jaś Kapela sam się prosi o zaoranie
Przejdź do artykułu 5 ciekawych zawodów z Hollywood

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą